Bu utanç sizin gazetecilik mücadelesi bizim

Aralarında üyemiz Sibel Yükler’in de bulunduğu üç gazeteci sabaha karşı gözaltına alındı. Meslektaşlarımızın durumu ve süreç hakkında avukatlarıyla irtibat halindeyiz, meslektaşlarımızı yalnız bırakmayacağız.

Türkiye basın özgürlüğü konusunda her geçen gün daha da geriye gidiyor. Medya sermayesinin sömürü düzeni nedeniyle insanca yaşama ve mesleğini yapma şansı her geçen gün azalan meslektaşlarımız, bir de iktidarın sansür, baskı ve cezalandırma politikalarıyla mücadele etmek zorunda.

“Terör” gerekçe gösterilerek yapılan ev baskınları, gözaltılar, avukatlarıyla görüşülmesinin engellenmesi ve hukuksuz tutuklamalar her geçen gün tekrarlanıyor. Basın emekçilerinin üzerinde, yargı eliyle sallandırılan demokrasinin kılıcı, mesleğimize dönük tüm saldırıları daha da kemikleştiriyor. İktidarın, “terör” gerekçesiyle yürüttüğü operasyonlar, en çok da halkın haber alma özgürlüğünü tehdit ediyor. Basın özgürlüğü konusunda her geçen gün daha da geriye düşen Türkiye’de bu utanç sizin!

Tüm bu hukuksuzluğa, yıldırma politikalarına karşı yine de yazmaya devam eden gazetecilerin onuru ise bizim!

Her şeye rağmen, gazetecilik mesleği için yürüttüğümüz örgütlü mücadele bizim!

Sürecin takipçisi olduğumuzu ve meslektaşlarımızın yanında olmayı sürdüreceğimizi tüm meslektaşlarımıza, meslek örgütlerine ve kamuoyuna duyururuz.

Çağdaş Gazeteciler Derneği
Ankara Şubesi Yönetim Kurulu