1 MAYISTA ÇGD’YLE SESİMİZİ ALANLARA TAŞIYALIM

Üyelerimiz, gazeteciler ve tüm basın emekçileri,

Gazetecilik ve gazeteciler için işten çıkarmalar, sansür uygulamaları, saldırılar, haksız gözaltılar, gerekçesiz tutuklamaların yaşandığı bir yılın daha ardından 1 Mayıs’ı karşılıyoruz. Gazetecilik yaptıkları için bu cezalandırma politikalarının hedefi haline gelen meslektaşlarımızın gazetecilik yapmaktaki ısrarı geçen bir yılda gurur ve umut kaynaklarımızdan biri olmuştur.

Deprem bölgesindeki yaşam mücadelesinde; İliç’te yaşanan iş cinayetinde, devlet liderlerinin çocukları yurttaşlarımızı öldürüp kaçtığında; bütün bir memleketi saran çeteler kara para aklarken ve sıralamakla bitmeyecek daha nice hukuksuzlukta gerçekleri ortaya çıkaran yine gazeteciler olmuştur. İsrail işgali altında bulunan Filistin başta olmak üzere tüm çatışma bölgelerinde meslektaşlarımız zorlu görevlerini sürdürmeye devam etmiştir. Gazetecilik, savaş koşulları altında halka ve kamuoyuna karşı mesleki sorumluluğunu yerine getiren mesleklerin yine başında gelmiştir.

ÇGD Ankara Şubesi, gerçekleri haber yoluyla kamuya ulaştıran gazeteciler yalnızlaştırılırken, dayanışmayı büyütme; güvencesizleştirilirken, örgütlenme; niteliksizleştirilirken, emeğe sahip çıkmayı tercih etmiştir. Mesleğin her alanında kendini gösteren dağılmanın önüne geçmek, mesleki bütünlüğü sağlayabilmek için mücadele vermiştir.

Ya örgütlenecek ve gazetecilik mücadalesini örgütleyeceğiz ya da kaybedeceğiz.

Gazetecilik için yürütülen mücadeleyi büyütmek, sesimizi alanlara taşımak için 1 Mayıs’ta Çağdaş’ta bir araya gelelim.

Sesimizi alanlara taşıyalım.

Çağdaş Gazeteciler Derneği Ankara Şubesi


Tarih: