Gazeteciler Tolga Şardan için seslendi: Tolga çıkacak yine yazacak!

Basın meslek örgütleri gazeteci Tolga Şardan’ın tutuklanmasına tepki göstererek “Biz gazeteciyiz, gazeteciliğin suç olmadığını haykırmaya, baskı ve tehditlere rağmen yolsuzlukları dile getirmeye, bütün istibdat baskılarına rağmen gazetecilik yapmaya, halkın haber alma hakkı için çalışmaya devam edeceğiz” denildi.

Şardan’ın tutuklanmasına tepki gösteren basın meslek örgütleri ortak bir çağrı yaparak T24’ün Ankara’daki ofisi önünde toplanma çağrısı yaptı. Basın Konseyi, Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD), DİSK Basın-İş, Gazeteciler Cemiyeti(TGC), Haber-Sen, İzmir Gazeteciler Cemiyeti, Türkiye Foto Muhabirleri Derneği ve Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) bugün saat 12.30’a T24’ün Ankara’daki ofisi önünde “Tolga Şardan derhal serbest bırakılmalıdır” çağrısıyla toplandı.

‘Meslektaşımız Şardan’a ve gazeteciliğine kefiliz’

TGC Genel Sekreteri Kenan Şener tarafından okunan basın açıklamasında, “Yalan haber en başta gazetecilik suçudur. Şardan bu suçu hiç işlememiş, dürüst ve saygın bir meslektaşımızdır. Türkiye’de son 35 yıldır içişleri, emniyet, yargı bürokrasisi ve ilgili siyasetçilerle her zaman gazetecilik çerçevesinde ilişki kuran Şardan, işlediği konuları titizlikle kaleme alan, yazdığı haber ve kulis bilgileriyle kurumlardaki sorunlara büyüteç tutan kıdemli ve saygın bir gazetecidir. Meslektaşımız Şardan’a ve gazeteciliğine kefiliz” denildi.

Şener’in ardından söz alan T24 Ankara Temsilcisi Gökçer Tahincioğlu, “Elbette biz bu tutuklama kararını anlamıyoruz. Anlamadığımız çok şey var ve yanıt verilmesini istiyoruz. Cumhurbaşkanlığı ya da Milli İstihbarat Teşkilatı bir yazıyı yalanlamak için hiç 43 saat beklemiş mi ben öyle bir şeyine rastlamadım. Neden bu kadar beklemiş ve tutuklama kararından sadece 10 dakika sonra bununla ilgili açıklama yapmış bunu bilmek istiyoruz. Velev ki Tolga Şardan’ın yazısında bazı hatalar vardı ki yoktu. Bunun yanıtı tutuklanmak mıdır? Adalet Bakanlığı’nın, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun yanıt vermesini istiyoruz” dedi ve şöyle devam etti:

“Durmadan gazetecilerin her yazdığını kendi kişisel ikballeriyle ilgili tehdit olarak görüp harekete geçen hakim ve savcılar hakkında Hakimler Savcılar Kurulu işlem yapacak mı bilmek istiyoruz. Sadece Tolga Şardan değil birçok meslektaşımız farklı gerekçelerle tutuklanıyor. Bugün Türkiye’deki infaz rejiminde insanları gasp ederseniz, insanları soyarsanız tutuklanmıyorsunuz, bir gün bile cezaevinde yatmıyorsunuz. Gazetecileri ise peşinen cezalandırıyorlar. Tolga Şardan’ın tutuklanmasının tek nedeni yazılarına devam etmemesi ve bunu engellemek istemeleridir. Ama Tolga abinin de dediği gibi biz yazmaya devam edeceğiz. Tolga Şardan da çıkıp yazmaya devam edecek.”

‘Gazetecilik yapmaya devam edeceğiz’

“Sansür yasası uygulamalarıyla ülkemizde basın susturulmaya, korkutulmaya, hizaya getirilmeye çalışılmaktadır. Biz gazeteciyiz, gazeteciliğin suç olmadığını haykırmaya, baskı ve tehditlere rağmen yolsuzlukları dile getirmeye, bütün istibdat baskılarına rağmen gazetecilik yapmaya, halkın haber alma hakkı için çalışmaya devam edeceğiz.”