Şanlıurfa’da gazetecilerin gözaltına alınmasıyla ilgili basın açıklamamız

AKP bir savaş hükümeti, Şanlıurfa Valisi de onun askeridir

AKP, önce savaş planlarının ve terör örgütlerine yaptığı yardımların deşifre olmasının sonra da aldığı seçim yenilgisinin ardından iyice saldırganlaşmış durumda. Özellikle Suriye’ye yakın illerde yaşananlar, savaşın artık AKP’nin müdahale edemediği şekilde ülkemize sıçramak üzere olduğunu göstermektedir. Bunun karşısında ise hükümet, en iyi bildiği şeye; ifade özgürlüğünü kısıtlamaya, gazetecilere saldırmaya ve kamuoyunun bilgi kanallarını kapatmaya çabalamaktadır.
Urfa Valisi İzzettin Küçük de kendisini devletin valisi değil emrinde olduğu hükümetin kolluk gücü olarak görmüş olacak ki beğenmediği sorularla karşılaşınca gazetecilerin gözaltına alınması emrini verebilmektedir.
Evrensel ve Hayat TV muhabiri Hasan Akbaş, Cumhuriyet gazetesi yazarı Pınar Öğünç Die Welt çalışanı Deniz Yücel ve Özlem Topçu Valinin talimatıyla gözaltına alınmıştır. Valinin yaptığı AKP’nin karakol bekçiliğidir.
Vali Küçük bilmelidir ki gazeteciler kendisi gibi hükümetin memuru değil, halkın haber alma hakkının savunucularıdır. AKP hükümeti de onun valileri de gazetecilere yönelik saldırılarına derhal son vermelidir.
Çağdaş Gazeteciler Derneği olarak meslektaşlarımızın ve basın özgürlüğünün yanında olduğumuzu ve Küçük gibilerle her zaman ve her yerde mücadele edeceğimizi bir kez daha duyururuz.

ÇAĞDAŞ GAZETECİLER DERNEĞİ GENEL YÖNETİM KURULU


Tarih:

Etiketler: