RTÜK üyesi Öztunç’a yapılan saldırı ciddiye alınmalıdır

RTÜK’e CHP kontenjanından seçilen üyesi Ali Öztunç’un odasına girerek darp eden kurum çalışanına, maaşından 150 lira para cezası kesilmesine karar verildi.

RTÜK’ün kuruluş yasası gereği iktidarın yan kuruluşu konumunda olduğu biliniyor. Üye çoğunluğunun hükümet kontenjanından getirilmesi nedeniyle kararlarda iktidarın sözünün geçtiği bir işleyişe sahip.

RTÜK üyesi, gazeteci kökenli Ali Öztunç’un odasını basan bir kurum çalışanı, saldırı sırasında “Atatürk’ü savunduğun kadar İslam’ı da savunsana” diye bağırması tehdidin politik amaçlı olduğunu gösteriyor.

Öztunç’a yapılan bu saldırı ciddiye alınmalıdır. Ancak RTÜK Başkanının konuyu ciddiye almadığı görülmektedir.

Kendi personeli olan saldırgana maaşından 150 TL Kesilmesi cezası veren RTÜK Başkanı davut dursun bu vahim olayı hafife almıştır. Kapalı yerde sigara içme cezası ile RTÜK üyesine politik amaçlı saldırı eşit sayılmıştır.  

Linç kültürünün egemen olduğu ülkemizde bu tür saldırıların olağan görülmesinin ya da hoşgörü ile karşılanmasının saldırganlara cesaret vereceği açıktır.

RTÜK Başkanı böyle bir saldırının kendisine yapıldığını kabul edip, kamuoyu karşısında bu konuda kararlı tutumunu ortaya koyması gerekirken, olayı  hafife almıştır. Bu vahim bir sorumsuzluktur.

Ahmet Abakay
Çağdaş Gazeteciler Derneği Genel Başkanı


Tarih:

Etiketler: