Metin Göktepe´nin Ölüm Yıldönümü Nedeniyle Ahmet Abakay´ın Açıklaması

8 ocak( 1996) Türkiye’de basının “kara” günlerinden biri:
Evrensel Gazetesi Muhabiri arkadaşımız Metin Göktepe’nin öldürüldüğü gün.

Cezaevlerinde, karakollarda ya da çeşitli toplumsal olaylarda, gazetecilerin rahat çalışmasını, görevini yapabilmesini sağlamak zorunda olan güvenlik görevlileri, zaman zaman gözüne kestirdiği, “muhalif” olduğunu gördüğü, bildiği kişileri ortadan kaldırmayı göze alabildiler. Evrensel Muhabiri Metin Göktepe gibi.

Emniyet görevlilerinin böylesine hukuk dışı ve acımasız eylemleri, davranışları göze alabilmeleri kolay değil.Üst yöneticilerinden, amirlerinden işaret ya da cesaret almadan böylesine ağır suçları işlemek mümkün olabilir mi?
Göktepe bu sonuca maruz kalanlardan. Emniyette dövülerek öldürülenlerden. Mesleğini yapmak için gittiği yerde gözaltına alınıp ortadan kaldırılanlardan.

Meslektaşlarımız içinde Metin gibi aynı sonuca uğrayanlardan ilk akla gelen iki kişi daha var. Biri, 12 Eylül sürecinde Mamak Cezaevinde dövülerek öldürülen yayıncı-yazar İlhan Erdost, Diğeri 1992 yılında Cizre de Toplumsal olayları izlerken kurşunlanarak öldürülen Foto Muhabiri İzzet Kezer. Bu üç olayda da sanıklar, cinayetleri işleyenler devletten maaş alan, insanların güvenliklerini sağlamakla yükümlü olan kamu görevlileri.

Oysa Türkiye’de gelmiş geçmiş iktidarlar, ülkeyi yönetenler meydanlarda, televizyonlarda , dün de bugün de her ağızlarını açtıklarında “demokrasi , insan hakları..” bilmem ne demeye devam ediyorlar. Bu manzara, bu görüntü ve bu acı gerçekler, ülkemizi hem içeride hem dış dünyada kötü gösteren, mahcup duruma düşüren uygulamalar. Son bulmasını diliyoruz.
Evrensel Muhabiri Metin arkadaşımızı, onun mücadelesini sevgiyle , saygıyla anıyoruz.


Tarih:

Etiketler: