Medyayı suçlayan Başbakan, ciğerleriyle değil aklıyla konuşsun

Çağdaş Gazeteciler Derneği Genel Başkanı Ahmet Abakay’ın açıklaması şöyle:

“Başbakan Recep Tayyip Erdoğan partisinin TBMM grup toplantısında, kendilerinin yarattığı türban gerilimini basının üzerine yıkmaya çalışmış, kendisini eleştirenlere, uyaranlara gazetelerinde ve ekranlarında yer veren medyayı sert dille suçlamıştır.

Topluma örnek olması gereken başbakanlar, ülke yöneticileri serinkanlı, ağırbaşlı olmakla, kışkırtıcı olmamakla yükümlüdürler.

Sayın başbakan bu hırçınlığına gerekçe olarak da, “ben ciğerimle konuşuyorum” diyor.

Sayın başbakan ciğerinizle, böbreğinizle değil, aklınızla, mantığınızla konuşun. Bu sözler topluma kötü örnektir. Bunu duyan birileri çıkar, pazusuyla, bileğiyle, tekmesiyle konuşmaya kalkar.

Tüm medyanın, basının sizi, iktidarınızı desteklemekle, şakşaklamakla yükümlü olduğunu sanmayın. Demokrasilerde böyle bir şey yok. Yüzde 47 alan medyayı da teslim alır diye bir uygulama yok. Demokrasilerde medya iktidarları eleştirir, uyarır. Medya, bu hakkını ve görevini de anayasadan, yasalardan alır.

Toplumda bir gerilim, bölünmüşlük varsa bu AKP iktidarının MHP ile birlikte getirdiği türban ile ilgili anayasa değişikliği nedeniyledir. Başbakanın tutumu nedeniyle de Türkiye’de hukukun üstünlüğü ağır zarar görmüş, hukuk devleti zedelenmiştir.

Anayasa değişikliği daha kesinleşmeden, onaylanıp yürürlüğe girmeden, YÖK yasası değişikliği daha TBMM de görüşülmeden üniversitelerde fiili uygulama başlamış, olmayan bir hukuki düzenleme en azından zamanı gelmeden uygulanmaya başlamıştır. Başbakan önce hukukun üstünlüğünü sağlamaya çalışmalı ondan sonra başkalarını eleştirmelidir. Ama ciğerleriyle değil, aklıyla, beyniyle, mantığıyla.”


Tarih:

Etiketler: