Kanal -Türk yayınının durdurulması politik bir karardır.

Çağdaş Gazeteciler Derneği Genel Başkanı Ahmet Abakay’ın açıklaması:

“Kanal-Türk Televizyonunun yayınının Genel seçimler sürecindeki yayınları gerekçe gösterilerek durdurulması, hiçbir objektif ölçüte dayanmayan, hukuki olmaktan uzak tamamen politik bir karardır. Seçimler sırasında AKP hükümetinin yayın organı gibi çalışan yayın organları hoşgörü ile karşılanır, görmezden gelinirken, muhalif görüşlerin cezalandırılması bu kararı veren kurumları zedeler.

Bu kararın alınması sürecinde RTÜK de YSK da halkın haber alma hakkı ve ifade özgürlüğü konusunda kötü bir örneğe imza atmışlardır.

Bu olayda ihbarcı konumunda olan RTÜK üst kurulunun çoğunluğu zaten yasası gereği iktidarın seçtiği kişilerden oluşmaktadır. Bu nedenle de bu kurulun vereceği kararlar ve öneriler doğal olarak taraflı, siyasal ve iktidardan yana olmak durumundadır. Çünkü onları seçenler bugün için AKP’nin iktidar çoğunluğudur. Dolayısıyla Kuruldaki siyasal bir ekip, siyasal kararlar vermektedir. Seçimler sırasında AKP hükümetinin propagandası soruşturmaya, incelemeye uğramazken, muhalif bir yayın politikası izleyen Kanal Türk TV, haksız, acımasız bir şekilde cezalandırılıyor. Bu,toplum vicdanınıyaralayan, basın ve ifade özgürlüğünü de kısıtlayan talihsiz bir karardır.”


Tarih:

Etiketler: