HaberTürk Patronu ve Genel Yayın Yönetmeni ellerini gazetecilerin üzerinden çekmelidir

HaberTürk gazetesindeki iki meslektaşımızın bir sağlık haberi nedeniyle işlerinden kovulması, sermayenin gazeteciliğe ne denli zararlı olduğunu bir kez daha göstermiştir. HaberTürk gazetesinin sahibinin ticari işletme ve ilişkileri, gazetenin yayın politikalarını ve haberlerini belirlemekte, yaptıkları ve yayınladıkları haberler nedeniyle gazeteciler işlerinden edilmektedir.

Bir sağlık haberinin neden olacağı düşünülen ticari sonuçlar nedeniyle gazetecilerin işlerinden kovulması göstermiştir ki medya sermaye için ticari faaliyet ve ilişkilerinin bağlanma noktasıdır. Temelinde kamu yararı olan gazetecilik mesleği, sermayenin gizli veya açık, kirli veya değil ilişkilerine kurban verilmektedir.

HaberTürk gazetesinde yaşananlar, sermayenin gazetecilik mesleği ve gazeteciler üzerindeki kabul edilemez etkisini gözler önüne sermiştir. Dahası bu örnek, siyaset-sermaye arasındaki ilişkiler nedeniyle medyanın getirildiği hale de kanıt olmuştur.

HaberTürk’te çalışan gazetecilerin HaberTürk Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Selçuk Tepeli ise bir gazeteci olarak değil işverenin arzularını yerine getiren bir kukla yönetici olarak orada bulunduğunu göstermiştir. Bu kararı uygulamaya koyan Tepeli, gazetecilik mesleğine ve meslektaşlarına karşı suç işlemiştir.

ÇGD olarak HaberTürk gazetesi patronu ve Tepeli, gazetecilik mesleğine ve gazetecilere zarar vermeyi bir an önce bırakmalı, gazeteciler Gündoğdu ve Karadağ bir an önce işlerine geri dönmelidir.

Gazetecilerin patronlarının ticari ilişkilerine göre değil kamu yararına göre haber yapabilmesinin önündeki ticari, siyasi tüm engeller kaldırılmalıdır.

ÇAĞDAŞ GAZETECİLER DERNEĞİ GENEL YÖNETİM KURULU


Tarih:

Etiketler: