Genel Başkan Ahmet Abakay´ın İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu´ya mektubu

Sayın Abdülkadir AKSU
İçişleri Bakanı


Kısa bir süre önce Manavgat Şelalesi’nde bir restoranda yaşanan ve 4 kişinin ölümü, 25 kişinin de yaralanmasına neden olan tüp patlaması olayını
görüntülemek isteyen gazeteciler feci şekilde dövüldü.

Cihan Haber Ajansı (CHA) muhabirleri Fetullah Akpınar, Lütfü Aykurt ile Akşam gazetesi muhabirleri Bülent Tatoğulları ve Sercan Aytiş, olay yerinde görüntü almak isterken 20-25 kişilik bir grubun saldırısına uğradı. Olayın görüntülenmesini istemeyen grup, CHA muhabirleri Fetullah Akpınar ve Lütfü Aykurt’a saldırdı. Lütfü Aykurt’un kamerasını kıran kalabalık, Fetullah Akpınar’ın çantasını parçaladı. Görgü tanıklarına göre saldırganlar, muhabirlere ait çantaları nehre attı. Akpınar’ın yaklaşık 6 bin YTL değerindeki fotoğraf makinesi, objektifleri ve diğer aksesuarları kayboldu. Her iki muhabir de Manavgat Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Fetullah Akpınar’ın burnu kırılırken, Lütfü Aykurt’un da kulağının yırtıldığı tespit edildi.

Patlamanın meydana geldiği yerde görüntü almak isteyen Akşam gazetesi muhabirleri Bülent Tatoğulları ve Sercan Aytiş de saldırganların hedefi oldu. Tatoğulları ve Aytiş, kalabalık grup tarafından dakikalarca dövüldü. Fotoğraf makineleri ve aksesuarları parçalanan muhabirler hastaneye kaldırıldı.
Benzer olaylar, son zamanlarda yurdun çeşitli yerlerinde sık sık tekrarlanır olmuştur. Bazı lumpen , sorumsuz kişi ve gruplar yaptıkları saldırılardan sonra cezalandırılmadıkları için başka yerlerde de olumsuz örnekler olarak ortaya çıkmakta ve yaygınlık kazanmaktadır.

Çağdaş toplumlarda yeri olmayan “linç kültürünü” besleyen bu tür olaylara sebep olanlara hoşgörü gösterilmemesi, hukuk devletinin işletilmesi için mülki amirler ve emniyet görevlilerinin gazetecilerin görevlerini güvenlik içinde yapabilmeleri konusunda uyarılmaları ihtiyacı ortaya çıkmaktadır.
Bu konuda gerekli duyarlılığın gösterileceği inancıyla kaygımızı bilgilerinize sunarız.
Saygılarımızla.


Tarih:

Etiketler: