ÇGD, polisin gazetecilere saldırısını kınadı

İşçi Partisi ve TGB öncülüğünde bugün Ankara’da, uzun tutukluluk süresiyle ilgili TBMM’ye yapılan yürüyüş sırasında eyleme katılanlara polisin  uyguladığı  şiddet, teröre dönüşmüş, bu sırada  görev yapan gazeteciler de  polisin saldırısına maruz kalmıştır.

Görev yapmaları engellenen gazeteciler arasında Halk TV Kameramanı Özbey Özay ile Ulusal Kanal Muhabiri Hüsna Sarı yaralanmış, hastaneye kaldırılan Özbey Özay’ın gözünde ağır hasar meydana gelmiştir.

Yapılmakta olan bir eylemi izlemek, kamuoyunu bilgilendirmek gazetecilerin temel görevidir. Böyle durumlarda medya çalışanlarının  görev yapmalarını kolaylaştırmak ta polisin görevidir.

 Polisin tam tersine görevlerini yapan gazete ve televizyon muhabirlerine, kameramanlarına saldırması, onların görev yapmasını engellemesi, yaralaması suçtur. Bu güvenlik görevlilerinin belirlenerek haklarında soruşturma açılması ve cezalandırılması gerekmektedir.

İçişleri Bakanı başta olmak üzere tüm sorumluları basın özgürlüğünü, halkın haber alma hakkını ihlal edenleri bularak cezalandırmaya, yapacakları işlemin sonucunu kamuoyuna duyurmaya davet ediyoruz.

Ahmet ABAKAY
Çağdaş Gazeteciler Derneği
Genel Başkanı


Tarih:

Etiketler: