ÇGD Milliyet´in foto muhabiri Özsoy´a yapılan davranışı kınadı

Çağdaş Gazeteciler Derneği Genel Başkanı Ahmet Abakay, Başbakan Recep Tayip Erdoğan’ın rahatsızlanarak hastane önünde arabasında mahsur kalması sırasında Milliyet Gazetesi Foto Muhabiri Serdar Özsoy’un korumalar tarafından engellenmesini kınadı.

Başbakanlık Sözcüsü Akif Beki ve Tercüman Gazetesinin Özsoy’dan özür dilemesini isteyen ÇGD Genel Başkanı şu açıklamayı yaptı:

“Söz konusu olayda Başbakanlık Sözcüsü Akif Beki Milliyet Foto Muhabiri Serdar Özsoy’un çektiği fotoğrafları gazeteye göndermemesini ve fotoğraflara el konulmasını istemesi, korumaların da Özsoy’a suçlu muamele yapıp görevini engellemeye çalışmaları ilk olmayan son da olmayacağı anlaşılan ilkel, sorumsuz, basın özgürlüğünü engelleyen yasadışı bir tutumdur. Akif Beki gazeteci arkadaşımızı emrinde görev yapan devlet memuru olmadığını anlamalıdır.

Bir başka ayıp ise Tercüman Gazetesi tarafından işlenmiştir. Bu gazetenin Milliyet Foto Muhabirinin çektiği fotoğrafı gazetenin erken baskısından alıp izinsiz kullandığı görülmektedir.

Bu her şeyden önce foto muhabiri Serdar Özsoy’un emeğine saygısızlıktır. Tercüman böylesi önemli bir özel haber fotoğrafına imza dahi koyamamıştır. Basında doğal olan haber alma rekabeti hırsızlığa dönüşmemelidir. Hem Başbakanlık basın sözcüsü Beki, hem Tercüman Gazetesi hem de koruma görevlileri arkadaşımız Özsoy’dan özür dilemelidirler.”


Tarih:

Etiketler: