ÇGD: İktidarın yanında olan medya özgür medya değildir

ÇGD: İKTİDARIN YANINDA OLAN MEDYA ÖZGÜR MEDYA DEĞİLDİR

ÇGD:GAZETECİLER NEYİ HABER YAPACAKLARINI BAŞBAKANLARA SORMAZ.SORARSA GAZETECİ OLMAZLAR

Çağdaş Gazeteciler Derneği Genel Başkanı Ahmet Abakay’ın açıklaması:

Başbakan Recep T. Erdoğan İmralı görüşme tutanaklarının Milliyet gazetesinde yer alması üzerine yaptığı açıklamada medyaya, gazeteciliğe karşı haksız ve sert suçlamalarda bulunmuştur. ”Eğer böyle gazetecilik yapacaksan batsın senin gazeteciliğin” gibi lümpen, gazeteciliğin evrensel kurallarından habersiz düşmanca ifadelere yer vermiştir.

Gazeteler, televizyonlar başbakanlığa, hükümete bağlı birimler, kurumlar değildir, gazeteciler de hükümetin, başbakanlığın memurları, danışmanları değildir.

Gazeteciler, medya kuruluşları neyi haber yapıp yapmayacaklarını, neyi yazıp yazmayacaklarını başbakanlara, bakanlara, valiye, savcıya, imama, Diyanet’e sormazlar. Sorarlarsa gazeteci olmazlar. Yanaşma gazeteci olurlar.

Burada tartışılabilecek olan sadece verilen sözkonusu haberin “doğru” olup olmadığıdır. Bunun ötesi tartışma dışıdır. Gazeteci yazdığı haberin kimin işine yarayıp yaramadığıyla da ilgilenmez, doğru olmasına dikkat eder. Zaten hükümet yanlısı yazar ve yorumcuların bile değerlendirmelerinde haberin içeriği, doğruluğu tartışılmamakta, kimin, neden sızdırdığı üzerinde durulmaktadır.

Gazetecinin görevi halkı, kamuoyunu özellikle güncel konularda doğru bilgilendirmek, aydınlatmaktır.

Demokrasinin olduğu ülkelerde Başbakanlar düşünce, basın, ifade özgürlüğüne, halkın haber alma hakkına müdahale edemez.

Başbakan konuşmasında “bir kısım medya hiçbir zaman yanımızda olmadı diye hep söyledim, attıkları başlıklarla  gazetecilik yapıyorlarmış, batsın böyle gazetecilik” diyor.

Medyanın iktidarın yanında olmasını istemek demokrasi dışı bir taleptir. İktidarın yanında olan medya hükümetin medyasıdır. Özgür medya değildir. Meslek etiğinini dışına düşmüş, itibarı kalmamış medya demektir.

Kaldı ki Türkiye’de medya kuruluşlarının yüzde 80’e yakını baskıyla ya da isteyerek zaten iktidarın yanındadır. Başbakana bu bile yetmemekte, tüm basını teslim almak istemektedir.

Başbakanın gazetecileri hükümetin memurları, danışmanları gibi görmekten vazgeçmeye, basın ve ifade özgürlüğüne, halkın haber alma hakkına saygılı olmaya davet ediyoruz.

 


Tarih:

Etiketler: