ÇGD Genel Başkanı Ahmet Abakay’ın Nuray Mert’e destek açıklaması

Abakay, “Gazeteci arkadaşlarımızı Başbakan’ın miting meydanlarına meze yaptırmayız”

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan yeri geldiğinde kendisini eleştiren gazeteci yazarları tehdit listesine Abbas Güçlü’den sonra meslektaşımız Nuray Mert’i eklemiştir. Bu konu Başbakan’ın ilk vukuatı değil. Gazete Patronlarına, sevmediği gazetecilerin işten kovulması talimatını veren, tutuklu gazetecileri terörle bağlantılı kişiler, teröristler olarak ilan ederek mahkûm eden, Ahmet Şık ‘ın basılmadan yasaklanan kitabını bomba malzemesi olarak gördüğünü açıklayan demokrasiye yabancı bir anlayış demokrasiyi, çağdaşlığı hedefleyen ülkemiz için talihsiz bir olgudur.

Başbakan’ın, özgür gazetecilik yapmak isteyenleri tehdit etmesi hem ilkel, hem doğru bir yol değildir, hem de sahiplerini itibarsızlaştıran çıkmaz yoldur. Gazeteci arkadaşlarımızı, son olarak da Nuray Mert’i Başbakan’ın miting meydanlarına meze ettirmeyiz. Ne yaparız derseniz, şunu yaparız, düşünce ve ifade özgürlüğünü tehditle yok etmeye, sindirmeye çalışan bir başbakanı, basın tarihimizin kara listesine ekler, “basın, düşünce ve ifade özgürlüğü düşmanı” ilan ederiz, ediyoruz. Basın tarihimizde bu ünüyle yer alacaktır.

Başbakan’a önerimiz, şu ya da bu gerekçeyle kendisine kayıtsız şartsız biat eden, iktidara toz kondurmayan, sayıları da bir hayli fazla olan, “saray yazıcılarıyla” yetinmesi, tüm gazeteci ve yazarları teslim alma hevesinden vazgeçmesidir. Bunu başarması mümkün olmayacaktır. Böyle bir heves basın, ifade özgürlüğü ve demokrasi mücadelesinde yeri olmayan bir girişimdir. 


Tarih:

Etiketler: