ÇGD Genel Başkanı Ahmet Abakay´ın Hrant Dink´in Öldürülmesi İle İlgili Açıklaması

“Hrant Dink, Türkiye’de demokrasi, insan hakları, düşünce ve ifade özgürlüğü alanında çok değerli katkılar sunan bir yurtseverdi.
Hrant Türkiye’de kardeşliğin,beraberliğin, barışın simgesiydi.

O, bu ülkeyi en az her Türk ve Türkiyeli kadar seven, düşünceleri uğruna canını feda eden bir meslektaşımızdı. Hrant, barış için verdiği mücadele nedeniyle ÇGD’nin ödüllendirdiği bir dostumuzdu.

Kendisini Türk sayan ama ırkçılığın, kaba milliyetçiliğin batağında olan göstermelik şovlar peşinde koşan birtakım insanlar boşuna sevinmesinler. Hrant’ın bayrağını ÇGD olarak bundan sonra da en yükseklerde tutmayı görev sayıyoruz Hrant’ın mücadelesi bizim mücadelemiz olmuştur.Uğruna yaşamını verdiği idealler ÇGD olarak bizim ideallerimizdir. Hrant elbette ki meslektaşımızdı ve vatandaşımızdı. Daha da önemlisi Ermeni Cemaati’nin emanetiydi. Biz bu değerli, emaneti koruyamadık güvercinimizi kaybettik. Barış güvercinimizi vurdular. Lanet olsun! Bu cinayeti işleyenler ve arkasında ki güçlerin en kısa sürede açığa çıkartılması hükümetin, devletin birinci derecede görevidir.

Agos, Birgün, Zaman gazetesi çalışanlarına, tüm Türkiye’ye, basın dünyamıza başsağlığı diliyorum”.


Tarih:

Etiketler: