ÇGD Genel Başkanı Abakay: Türkiye gazeteciler için keyfi tutuklama ülkesi haline geldi

10 Aralık Dünya İnsan Hakları  Günü’nde hatırlatmak isteriz ki, Türkiye son 8 yılda keyfi tutuklamaların sürekli yaşandığı bir ülke haline gelmiştir ve bu durum, olumsuzluktan birinci derecede sorumlu olan AKP iktidarının umurlarında ve gündemlerinde olmamıştır. Bu manzara  ulusal ve uluslararası alanda Türkiye için itibarsızlık nedenidir.

Bu hukuksuzluğa son örnek, 11 gün önce Ankara Gençlik Kültür Merkezi’ndeki bir toplantıyı görevli olarak kamerası, fotoğraf makinesiyle izlemeye giden Dicle Haber Ajansı muhabiri Emine Altınkaya’nın gözaltına alınıp ardından
tutuklanmasıdır. Polisin bastığı  toplantıda bulunan 30 kişi ile birlikte gözaltına alınan Altınkaya, kendini tanıtmasına ve gazeteci kimliğini göstermesine karşın, basın mesleği ve görevi ciddiye alınmayarak “örgüt üyesi” muamelesi görmüştür.

Bu tutum birçok gazeteciye, yazara yapılan haksız, hukuksuz davranışın benzeridir. Tutuklanan DİHA muhabiri  Altınkaya, aynı zamanda  Hacettepe Üniversitesi 3. Sınıf öğrencisidir. Altınkaya’nın görevi ile birlikte  eğitimi
de engellenmektedir. Bu da ayrı bir haksızlıktır. ÇGD bu haksızlığa, hukuksuzluğa son verilmesini, DİHA muhabirinin serbest bırakılmasını talep etmektedir.

Benzer hukuksuzluklar ve ifade özgürlüğünü ortadan kaldıran tutumlar çok acı şekilde birçok olayda yaşanmaktadır.

10 Aralık günü Beşiktaş 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde duruşması yapılacak olan Atılım Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni  İbrahim Çiçek ile Aynı gazeteden Sedat Şenoğlu, Ziya Ulusoy, Bayram Namaz, Özgür Radyo’dan Füsun Erdoğan ile yazar Arif Çelebi’nin tutuklulukları 4 yılı bulmuş, bu durum çoktan cezaya dönüşmüştür. Tutuklu yazar Dogan Akhanlı aynı durumdadır. Tutuklular ve ailelerinin çektiği acılara ek olarak insanlık  onuru çiğnenmeye devam etmektedir.
Ergenekon davasında yargılanan gazeteci Mustafa Balbay ve Tuncay Özkan ile birlikte  cezaevlerinde tutuklu bulunan meslektaşlarımızın sayısı 50’yi bulmaktadır. Gazeteci ve yazarlar hakkında açılan dava sayısı ise bini aşmıştır. Bu da Türkiye için ve elbetteki ülkemizi yöneten iktidar için yüz karası bir durumdur.

ÇGD olarak, tutuklu tüm meslektaşlarımızın serbest bırakılmasını, tutuksuz yargılanmalarını, Terörle Mücadele Yasası’nın demokratikleştirilmesini talep etmektedir.

Çağdaş Gazeteciler Derneği
Genel Başkanı

Ahmet ABAKAY

 


Tarih:

Etiketler: