ÇGD, eylemler sırasında polisin gazetecilere saldırısını kınadı

Çağdaş Gazeteciler Derneği Genel Yönetim  Kurulu açıklaması

Ülkemizin çeşitli  bölgelerinde özellikle, Ankara Kızılay’da  ve İstanbul-Taksim bölgesinde meydana gelen olayları izlemekte olan gazeteciler güvenlik güçlerinin  şiddetine maruz kalmış, bazıları gözaltına alınmış, bir kısmı sert  davranışlarla karşılaşmışlardır.

Polisler, olayları izleyen gazetecilerden gözlerine kestirdiklerini gözaltına almıştır. Görevini yapmakta olan İMC Televizyonu editörü Gökhan Biçici’nin 5 polis tarafından dövülerek, yerlerde sürüklenerek ve kelepçe takılarak gözaltına alınması saklanamayacak şekilde görüntülerde yer almıştır. Bu polisler hakkında derhal soruşturma açılılıp, görevden el çektirilmelidir.

İstanbul’da Beyoğlu bölgesinde bazı gazeteci arkadaşlarımızın gözaltına alınması, bazılarının görev yapmasının engellenmesi bu arkadaşlarımızın “Sarı Basın Kartı” olmamasına bağlanmıştır. Bu Kabul edilemez bir uygulamadır.

Gazeteciler, sarı basın kartıyla gazeteci olmazlar. Gazeteciler, bir süredir devam eden polis saldırılarını halka duyurmasınlar diye hedef olmaktadır. Özellikle muhalif kurumlarda çalışan emekçilere yönelen saldırıların asıl hedefi özelde iletişim hakkı, genelde ise evrensel insan haklarıdır.
Medya kuruluşlarında görev yapan, özellikle  alanda çalışan gazeteciler, ya Sarı Basın Kartı ya da çalıştıkları kurumların tanıtma kartlarını taşırlar. Bu kişilerin hepsinin yaptığı görev aynıdır ve hepsi gazetecidir.

Polisin,  gazetecilerin taşıdıkları basın kartlarının hangi çeşit olduğunu sorgulama, ayırım yapma hakkı yoktur.

ÇGD olarak, iktidarı tüm yetkililerini gazetecilerin özgür çalışmalarını sağlamaya, yapay gerekçelerle  gazetecilerin görev yapmalarını engellemekten vazgeçmeye davet ediyoruz.

Gerçeklerin kamuoyuna yansıtılmasına engel olunmaması, basın, düşünce ve ifade özgürlüğünün sağlanması  konusunda sorumluluklarını yerine getirmeye  çağırıyoruz.

Polis gazeteciler üzerinden elini çekmelidir.

Çağdaş Gazeteciler Derneği Genel Yönetim  Kurulu


Tarih:

Etiketler: