ÇGD: Evrensel muhabirlerine saldıran güvenlik görevlileri cezalandırılmalıdır

Çağdaş Gazeteciler Derneği Genel yönetim Kurulunun açıklaması:

“Ankara Metrosu’nun Kızılay-Yüksel Caddesi girişindeki  gişelerinde güvenlik görevlileriyle bir vatandaş arasında çıkan  kavgayı görüntülemek isteyen Evrensel Gazetesi Muhabirleri Hasan Akbaş, Gökhan Uysal ve Hilal Yağız’ın görev yapmaları Özel güvenlik elemanları ve ardından metro polis karakol amiri tarafından zor kullanılarak engellenmiştir. Güvenlik görevlileri, muhabir arkadaşlarımızın ellerindeki kamerayı almaya çalışmış, buna direnen muhabirlere tekme ve yumruklarla müdahale etmişler, bunun yanında sözlü tehditlerde bulunmuşlardır.

Gazeteci kimliklerini göstermelerine karşın darp edilen gazetecilere bu kez olay yerine gelen Çevik Kuvvet polisleri sert müdahalede bulunmuştur.

Söz konusu güvenlik görevlileri, anayasa ve yasalarla güvence altına alınan, basın özgürlüğünü, halkın haber alma hakkını ihlal etmiş, gazetecilerin görev yapmalarını engellemiş, suç işlemişlerdir.

İçişleri Bakanı’nı, Ankara Valisini, görevlerini yapmakta olan gazetecileri zor kullanarak engelleyen, taciz ve tehdit eden, kameralarını zorla ellerinden alan Metro özel güvenlikçilerini ve aynı sırada aynı engellemeyi yapan polisleri saptayarak idari ve adli soruşturma açmaya, yargı önüne çıkartılarak yargılanmaları için gereken işlemi yapmaya davet ediyoruz.”

 


Tarih:

Etiketler: