ÇGD´den Çölaşan´ın İşten Çıkarılmasına Tepki

Çağdaş Gazeteciler Derneği Genel Başkanı Ahmet Abakay’ın Hürriyet yazarı Emin Çölaşan’ın görevine son verilmesiyle ilgili açıklaması:

“Emin Çölaşan’ın isten çıkarılması, diğer muhalif yazarlara uyarıdır”

“İktidara muhalif yazılarıyla öne çıkan yazar Emin Çölaşan’ın Hürriyet gazetesindeki yazarlık görevine son verilmesi, AKP iktidarının bu gazete üzerindeki baskısının sonuç vermesidir, iktidara yandaş olmayan yazarın cezalandırılmasıdır.

Hürriyet üst yönetiminin bu kararı, gazetenin hükümetler karşısında, bağımsız olamayacağının, olmak istemediğinin bir kanıtıdır.
Bu kararın bir başka önemli sonucu, gazetede sayısı giderek azalaniktidara muhalif muhabir ve yazarlara ,”ayağınızı denk alın” uyarısıdır. Bu da isteristemez, ‘ otosansür’ baskısı yaratacaktır. Bu olayla basın özgürlüğü, bağımsız gazetecilik fikri yara almıştır.
Konu Emin Çölaşan’ın konusu olmaktan çıkmış, bu yazarın sahsında muhalif yazarların iktidar tarafından bu gazetede susturulması başarısıdır. Gazetenin de AKP iktidarı karsısında direnmemesidir. İktidarın uzunsüreden beri medya’ya egemen olma girişimi bu olayla yeni bir boyut kazanmıştır.

Burada kızılacak olan iktidar değil, iktidarın bu baskısına ya da talebine,’hay hay ‘ diyen gazete üst yönetimidir.”


Tarih:

Etiketler: