ÇGD’den Acun Ilıcalı’ya kınama

TV 8 Televizyon kanalını satın alan Acun Ilıcalı’nın, haber merkezini kapatarak 40 çalışanın işine son vermesi, bu sektörde çalışan gazetecilerin ne kadar zor ve baskıcı koşullarda görev yaptıklarının yeni ve acı bir örneğidir.

Yeni patron Ilıcalı, kanalı satın aldıktan sonra yaptığı açıklamada, insanlara “mutluluk veren”  yayın yapacaklarını ileri sürerken, ilk yaptığı iş kanala yıllarca emek veren yayıncıları işsiz ,dolayısıyla” mutsuzluğa” terk etmek olmuştur.

Gazetecilik, televizyon yayıncılığı yapmak isteyenlerin, bu sektörün yapısı gereği ,toplumsal sorumlulukları olduğu, kültür, sanat,çalışma hakkı, düşünce ve ifade özgürlüğü gibi kavramlardan bilgi sahibi olması beklenir.

Her önüne gelenin, her parası olanın, her görmemişin  gazete ya da televizyon sahibi olması, gazetecilik ve yayıncılığın evrensel ilkeleri olduğunun bilinmemesi, sırtını iktidara dayayarak yayıncılık yapılabileceği anlayışının öne çıkması ülkemizde basın, düşünce ve ifade özgürlüğünün ne kadar zor durumda olduğunun yeni bir örneğidir.

Aldığı televizyon kanalında ilk işinin haber merkezinde çalışan 40 kişiyi  atmak olan yeni patron Acun Ilıcalı’yı kınıyoruz. Kendisini çalışanlara, TV 8’ e  yıllarca emek veren çalışanlarına, onların emeklerine saygılı olmaya davet ediyoruz.

Ahmet ABAKAY
ÇGD GENEL BAŞKANI


Tarih:

Etiketler: