ÇGD, AB’nin ifade özgürlüğü konferansına davet edildi

-AB Komisyonu 6 mayısta Brüksel’de, Türkiye’de ifade özgürlüğünü tartışacak.

-“Açık Konuş” başlıklı ,”Türkiye ve Batı Balkanlarda medya ve ifade özgürlüğü” konulu konferansaTürkiye’den ÇGD Başkanı Abakay ve hukukçu Akdeniz davet edildi.
Avrupa Birliği Komisyonu 6 mayısta Brüksel’de, “Türkiye ve Batı Balkanlarda Medya ve İfadeözgürlüğü” konulu uluslararası konferans düzenledi .
Ana başlığı ,“Açık Konuş ! “ (Speak Up ! ) olarak belirlenen konferansa Türkiye’den davet edilenÇağdaş Gazeteciler Derneği Genel Başkanı Ahmet Abakay ile Bilgi Üniversitesi Hukuk FakültesiÖğretim Üyesi Prof. Yaman Akdeniz katılarak görüşlerini açıklayacaklar.
Konferansa konuşmacı olarak katılacaklar arasında, Avrupa Parlamentosu Başkanı Jerzy Buzek,Avrupa Komisyonu genişleme Genel Direktörü Michael Leigh,Av. Komisyonu Başkan Yard.NeelieKroes,Av.Komisyonu Genişlemeden Sorumlu yetkilisi Stefan Fule ,Uluslararası GazetecilerFederasyonu (FİJ) Genel Sekreteri Aidan White, Uluslararası Basın Enstitüsü (IPI) Başkanı CarlEugen Eberle,Sınır Tanımayan Gazeteciler Genel Sekreteri Jean François Julliard ‘ın yanı sıra,OxfordÜniversitesi Reuters Enstitüsü, Bosna Hersek Basın Konseyi,Arnavutluk,Hırvatistan,Almanya’ danbasın kuruluşlarının temsilcileri bulunuyor.
Avrupa Birliği’nin Bruksel Konferansına katılacak olan Çağdaş Gazeteciler Derneği Genel BaşkanıAhmet Abakay Anka muhabirine yaptığı açıklamada, “Konferansın ana başlığı (Açık Konuş) biz de herzaman olduğu gibi açık konuşacağız.Başbakan Strazburg’da tutuklu gazetecileri terörist, yasaklanmışkitapları bomba olarak niteledi.Biz de Bruksel’den gerçeğin böyle olmadığını söyleyeceğiz.” Dedi.

Tarih:

Etiketler: