Çağdaş Gazeteciler Derneği: İktidar basın emekçilerine saldırıyor

Çağdaş Gazeteciler Derneği: İktidar Basın Emekçilerine Saldırıyor

ÇGD: AKP’YE TÜRKİYE’DEKİ GAZETECİLER YETMEDİ, YABANCILARI DA ALIYOR

ÇGD Genel Yönetim Kurulu açıklaması söyle:

AKP’nin, ülkenin dört bir yanında süren direnişlere yanıtı, kendisinden beklenenden başka bir tepki olmadı. AKP, on yıldır sürdürdüğü baskı ve sindirme politikasını, en vahşi polis şiddeti ile sürdürüyor. Halkın haber alma hakkını kanunlar ve tutuklamalarla engellemeye çalışan iktidar, direnişleri izleyen basın emekçilerine saldırıyor, üzerlerine hedef gözeterek gaz bombaları atıyor ve gözaltına alıyor. Derneğimizin konuyla ilgili rapor hazırlığı sürerken, Taksim’den gelen haber, AKP iktidarının ne kadar pervasızlaştığını bir kez daha gösterdi.

Yüzlerce gazeteciyi tutuklayan, çok daha fazlasını mahkemelerle korkutmaya çalışan AKP iktidarına Türkiye’li gazeteciler yetmemiş olacak ki, yabancı meslektaşlarımızı da hedef almaya başladı.

AKP hükümeti ve polisin saldırıları, artık tam anlamıyla “uluslararası” boyut kazanmış durumda. CBC muhabirleri Sasa Petricic ve Derek Stoffel, Taksim’de gözaltına alındı. Çalıştıkları kurum adına Taksim’deki direnişi izlemek ve haberleştirmek üzere İstanbul’da bulunan Petricic ve Stoffel, Türkiyeli meslektaşlarının akıbetine uğrayarak görevleri başındayken ve görevlerini yapıyor diye gözaltına alındı.

Türkiye’deki hakim medyanın üç maymunu oynadığı hatta AKP şiddetini haklı göstermeye çalıştığı günlerde yabancı medyanın direnişe olan ilgisi giderek arttı, bu da uluslararası kamuoyunun, ülkemizde yaşananları daha çok görmesini sağladı. Bu durumdan rahatsız olan AKP hükümeti, kendisiyle ilgili haberleri “düzeltmenin” yolunu, demokratik kurallara saygılı olmak yerine yabancı gazetecileri gözaltına buldu!

Çağdaş Gazeteciler Derneği olarak, Petricic ve Stoffel’in gözaltına alınmasını şiddetle kınıyoruz. Yabancı meslektaşlarımız derhal serbest bırakılsın ve basın emekçilerine dönük her türlü saldırı bir an önce durdurulsun.

Uluslararası gazetecilik meslek örgütlerini, Türkiye’de yaşananlara olan duyarlılıklarını sürdürmeye ve basın emekçilerine dönük saldırılara karşı Türkiye’de görev yapan gazetecilerle dayanışmaya çağırıyoruz.

ÇAĞDAŞ GAZETECİLER DERNEĞİ GENEL YÖNETİM KURULU


Tarih:

Etiketler: