Çağdaş Gazeteciler Derneği: Hayat TV’yi susturamazsınız!

ÇGD Genel Yönetim Kurulu açıklaması

Gezi Parkı direnişi ile başlayan ve polis şiddetine, otoriter uygulamalara, anti-demokratik dayatmalara karşı dalga dalga büyüyen eylemlerden ders almamakta ısrar eden iktidar eylemlerin nedeni olan uygulamalarını ısrarla devam ettirmektedir. Son olarak düşünce, ifade, sanat ve basın özgürlüğü önünde en büyük engel haline gelen RTÜK, Hayat TV’nin kapatılması ile sonuçlanabilecek bir süreci başlatmıştır. RTÜK’ün tamamen uyduruk gerekçelerle aldığı bu kararın arkasında Gezi eylemleri boyunca Hayat TV’nın yaptığı gerçeklerden yana yayıncılık anlayışı olduğu tartışmadan uzaktır. 

Asıl vahim olan iktidarın Gezi eylemleri ile tüm dünyaya teşhir edilen otoriter, anti-demokratik tavrını pervasızca ortaya koyabilmesidir. Hayat TV’nin kapatılması kararı ile İstanbul Valisi’nin gazetecilere yönelik açık tehdidi, polisin eylemleri izleyen basın emekçilerine yönelik şiddeti ve medya üzerinde işbirlikçi holdingler eliyle kurulan baskı aynı amacın ürünüdür. İktidar, tarihten ders çıkarmamakta ve baskılarla gerçekleri karanlıkta bırakabileceği yönünde ham hayallerle davranmaktadır. 

Çağdaş Gazeteciler Derneği olarak RTÜK’ün kararının halkın haber alma özgürlüğüne saldırı olduğunun bilinciyle Hayat Televizyonu ile dayanışma içinde olacağımızı belirtiyor, iktidarın basın özgürlüğüne yönelik sistemli saldırılarını kınıyoruz. 

 

Çağdaş Gazeteciler Derneği Genel Yönetim Kurulu


Tarih:

Etiketler: