Bu tutum, dikta anlayışı ve açık sansür eylemidir.

Çağdaş Gazeteciler Derneği Genel Başkanı Ahmet ABAKAY’ın, Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek’in açıklamasına tepkisi

“Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, RTÜK’e talimat vererek, ‘halkın moral değerlerini olumsuz etkileyen’ radyo ve televizyon yayınlarının durdurulmasını istiyor.

Hükümet sözcüsünün bu talimatı, demokrasilerde görülmeyen bir dikta anlayışıdır, açık ve ilkel bir sansür eylemidir.
Bu tutum, AKP iktidarının önleyemediği, çaresiz duruma düştüğü terör olayları karşısında demokrasi dışı yollara yöneldiğini gösteriyor.
AKP iktidarı medyayı hükümetin emrinde görmek istiyor.

Doğru olanı, RTÜK’ün bu talimatı reddedip derhal geri göndermesidir. Ancak RTÜK bunu yapacak bağımsızlığa sahip değildir. Çünkü, RTÜK üyelerinin çoğunluğu, yasaları gereği AKP’nin seçtiği, iktidardan yana taraf olan kişilerdir.

Kaldı ki, demokrasiye aykırı olan bu talimat gerçekte yerine getirilecekse , halkın moral değerlerini, psikolojisini bozan, terör olayları karşısında,aciz ve çaresiz duruma düşerek, halkı ümitsizliğe sevk eden sayın Başbakan dahil, iktidar yetkililerinin, sözcülerinin sıradanlaşan açıklamalarının durdurulması, onların susturulması, ekranlarda yer verilmemesi gerekir.

AKP iktidarı artık boyunu aşan gelişmeler, artan terör olayları karşısında kendi beceriksiz, işgalci ABD’ye bağımlı başarısız tutumunu basını susturarak, halkın haber alma hakkını kısıtlayarak saklayamaz. Sorumluluktan kurtulamaz.”


Tarih:

Etiketler: