Beytüşşebap Savcısı Türkiye´nin itibarını uluslararası çapta zedelemiştir

Doğan Haber Ajansı Muhabiri Emin Bal’a, Beytüşşebap’ta izlediği ve PKK’yı övücü sloganların atıldığı cenaze törenini Emniyete önceden ihbar etmediği gerekçesiyle dava açılmıştır.

Savcının bu eylemi Türkiye’yi, uluslararası kamuoyunda küçük düşürmüş, ülkemizi demokrasinin işlemediği bir ülke olarak tanıtmıştır.

Beytüşşebap Savcısı, Anayasa’nın ve yasaların gazeteciye verdiği gazetecilik görevini ve hakkını kullanmasını engellemeye girişmiştir. Gazeteciyi devletin memuru, gizli polisi, ajanı olmaya ve ihbarcılığa zorlayan yasadışı davranış içine girmiştir. Birileri bu kişiye hatırlatmalıdır ki, adı geçen gazeteci ya da herhangi bir gazeteci belli bir olayı izlerken olay yerinden geçen bir ‘meraklı’ değil görev yapan kişidir. Gazeteci, belirli olaylar konusunda ancak tanık olarak bilgisine başvurulabilecek kişidir. Savcının bu tutumu, özellikle bölgedeki gazetecilerin bundan sonra yapacakları görevlerini engelleyici, korkutucu bir tehdit anlamına gelmektedir. Ayrıca savcı yasayı çağdışı bir şekilde yorumlayarak kötü bir örnek olmuştur.”


Tarih:

Etiketler: