Basında Sansürün Kaldırılışı

Çağdaş Gazeteciler Derneği Genel Başkanı Ahmet Abakay’ın, 24 Temmuz,”Basında sansürün kaldırılması” yıldönümü nedeniyle yaptığı açıklama:

“Basında Sansürün kaldırılmasının yıldönümü olarak kutlanan 24 Temmuz, çok ciddi sonuçların ortaya çıktığı bir genel seçimin yapıldığıdöneme denk düşüyor.

Seçimlerin ortaya koyduğu net sonuç, ciddi vekapsamlı bir sol muhalefetin yaratılamamış olmasıdır. 5 yıl boyunca sol muhalefeti reddeden, emeğin, evrensel sol’un değerlerini terk eden CHP liderliğinin, geniş halk kesimlerinin umutlarını istismar ettiği bir kez daha ortaya çıkmıştır. CHP liderliği bu ilkesizliğinin ve başarısızlığının faturasını ödemelidir. Bu anlamda Medya çalışanlarının, solu reddeden CHP den yeni dönemde bir beklentisi yoktur.

Düşünce ve ifade özgürlüğü ülkemizde sıkıntılı bir süreci yaşamaktadır. Gazeteciler, yazarlar, çizerler hakkında Başbakan’ın açtığı davaların devam edeceği anlaşılmaktadır. Medya sektöründe ciddi bir işsizlik ve çalışanlar için de çok ciddi bir iş güvencesi sorunu vardır. AKP iktidarı çeşitli yollarla gazete ve Televizyonlara el koymakta, yönetimlerini, yayın politikalarını değiştirebilmektedir. Bu baskılar sansürün yanındadaha tehlikeli olan otosansürü gündeme getirmektedir. Tekelci medya da sendikal örgütlenmeye karşı ciddi bir direniş yaşanmaktadır. Çağdaş Gazeteciler Derneği, kardeş basın örgütleriyle birlikte bundan sonra da basın, düşünce, ifade özgürlüğü konusundaki mücadelesini her koşulda ödünsüz sürdürecektir. ”


Tarih:

Etiketler: