Başbakan eseriyle övünsün

Radikal 09.04 2007

Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) Genel Başkanı Ahmet Abakay, CHP’li Haluk Koç’un bir demecini haberleştiren Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni İbrahim Yıldız’ın Başbakan Tayyip Erdoğan tarafından açılan davada hapis cezasına çarptırılmasına tepki gösterdi. Abakay, “”Bu, Türkiye’nin yeni bir ayıbıdır. Başbakan’ı böylesine ilkel bir sonuca yol açtığı için kınıyorum”” dedi.
CHP Grup Başkanvekili Haluk Koç, 30 Ocak 2006’daki basın toplantısında Erdoğan’ın malvarlığı beyanı konusundaki tutumuyla ilgili “”Erdoğan kıvırtıyor”” demişti. Radikal ve Cumhuriyet gazetelerinin, Koç’un bu sözlerini haberleştirmesinin ardından Erdoğan, “”Malvarlığımı açıklayacağım demedim”” açıklaması yapmıştı. Erdoğan, bu açıklaması üzerine “”Başbakan yine kıvırtıyor”” diyen Koç ile bu sözleri de haberleştiren Radikal ve Cumhuriyet gazetelerine dava açmıştı. Erdoğan’ın Koç’a açtığı 50 bin YTL’lik manevi tazminat davası reddedilmiş, Radikal gazetesiyse 2 bin YTL’lik tazminata mahkûm olmuştu. Bu kararı temyize götüren Radikal, hakkında açılan ceza davasındansa beraat etmişti. Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni İbrahim Yıldız, aynı davadan bir başka mahkemede açılan davada geçen cuma günü 23 ay 10 gün hapis cezasına çarptırıldı.

ÇGD Genel Başkanı Ahmet Abakay, dün yaptığı yazılı açıklamada bu cezaya tepki gösterdi. Bir gazetecinin, bir siyasetçinin demecini yayımladığı için hapis cezasına çarptırılmasının Türkiye’nin yeni bir ayıbı olduğunu belirten Abakay, açıklamasında şöyle dedi: “”Başbakan’ı, böylesine ilkel bir sonuca yol açtığı için kınıyorum. Erdoğan, gazeteciler, yazarlar, çizerler için en fazla dava açan ve mahkûm ettiren Başbakan olarak ününe ün katmıştır. Bu eseriyle övünebilir. Tüm sorumluluğu demeci veren siyasi rakibiyle ilgili olması gerekirken, bu açıklamayı yayımlayan gazete ve gazetecinin yargılanıp mahkûm edilmesi Türkiye’de hukukun durumunu da ortaya koyuyor.””


Tarih:

Etiketler: