Barış içinde yaşama iradesine saldırılar son bulmalı

İstanbul’daki 13. LGBTİ Onur Yürüyüşü, polisin halka saldırmak için kullandığı bir bahaneye dönüştü. LGBTİ’lerin ve homofobiye karşı sesini yükseltmek isteyenlerin bir araya geldiği yürüyüş, onlarca ülkede barış içinde gerçekleşirken İstanbul Valisinin “ramazan” provokasyonu ve polisin saldırılarına sahne oldu. Yürüyüşü haberleştirmek üzere görev yapan basın emekçileri de bu saldırılardan payına düşeni aldı.

Topluluğa tazyikli su, biber gazı ve plastik mermilerle saldıran polis, Sendika.org muhabiri Murat Karadeniz’i de plastik mermiyle vurmuş ve BirGün gazetesi muhabiri Uğur Şahin’i tartaklamıştır. Kamuyu bilgilendirmek üzere görevlerini yapmaya çalışan basın emekçilerine düşmanca bir tutumla sürekli tacizkâr ve saldırgan davranan kolluk güçleri, halka ve basına karşı adeta bir sokak savaşı yürütmektedir.

Başta İçişleri Bakanı olmak üzere tüm yetkililer, halkın barış içinde bir arada yaşama talep ve iradelerine dönük bu saldırılara derhal son vermeli, basın emekçilerine saldıranları bir an önce hukuki olarak cezalandırmalıdır.

Çağdaş Gazeteciler Derneği, tüm eşitlik ve özgürlük taleplerinin yanında, basın emekçilerinin örgütü olarak kamunun bilgilendirilmesini engellemeye çalışanların karşısındadır.

ÇAĞDAŞ GAZETECİLER DERNEĞİ GENEL YÖNETİM KURULU

 Tarih:

Etiketler: