´Asıl Tüzmen bir çuval inciri berbat etti´

Ahmet Abakay’ın da açıklamasının yer aldığı 03.02.2007 tarihli Sabah Gazetesi haberi aşağıdadır
 
Derneği Başkanı Ahmet Abakay Hükümete
kendi başarısızlıklarını ve dirayetsizliklerini gazetecilerin üzerine yıkmasına ilk kez rastlanmıyor. Tüzmen Libya’yı yönetenler karşısında ezik duracağına Türkiye’de basının özgür olduğunu ve demokrasi ile yönetildiğini haykırıp onlara demokrasi dersi vermeliydi. Bir çuval inciri berbat eden bağımsız, laik, Türkiye Cumhuriyetini ve özgün basını savunamayan Bakan Tüzmen olmuştur. Demokrasiye değil aşiret devleti kurallarına boyun eğmiştir. Ülkesini, çağdaş yönetimi savunmak denizin altında şu kadar dakika kalmaya benzemez. SABAH gazetesi ve bu konuyu işleyen diğer meslektaşlarımız gazetecilik görevlerini yapmıştır, ancak Tüzmen devlet adamlığı görevini yapamamıştır.
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Orhan Erinç
Gazetecilerin en önemli özelliklerindenbiri bağımsız hareket edebilmeleridir. O nedenle gazeteciler devletin ve yöneticilerin yapmak istediklerini değil gerçekleri yazmak zorunda. Bakan Kürşad Tüzmen’in yaklaşımı kabul edilemez. Deve haberleri bizim için güncel. Apronda kesilen deve nedeniyle bu haberlerin yapılması çok doğal, ancak Tüzmen’in yaklaşımı doğru değil.

Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nazmi Bilgin
Haber değeri olan ve gazetelerde yer alan konularda en son yorum yapacak kişinin siyasi niteliği olan bir bakan olması gerekir. Yapılan gafların yayımlanmaması yerine gaf yapılmaması yeğlenirse haber olmaktan çıkar. Doğru olan herkesin kendi işini düzgün ve hatasız yapması. Haddi olmayacak biçimde gazetecilere mesleği öğretme cüretkârlığında bulunmaması gerekir. Bu talihsiz açıklama ilk ve son olmalıdır.”


Tarih:

Etiketler: