Adeta savaş koşullarında çalışan meslektaşlarımıza yönelik saldırılara derhal son verilsin

Türkiye giderek bir iç savaş atmosferine sürükleniyor. Bir yanda terör örgütleri eğitiliyor diğer yanda laik yaşam giderek tasfiye ediliyor. Bu koşullarda devletin kolluk güçleri de pervasız bir şekilde halkın haber alma hakkına ve özgür basına saldırıyor.

Son olarak Dicle Haber Ajansı (DİHA) stajyer muhabiri Beritan Yıldıztan dün keyfi olarak göz altına alınmış, polis gazetecilere silahla tehdit etmiş ve Doğan Haber Ajansı (DHA) Hakkari Büro Şefi Behçet Dalmaz da polis şiddeti sonucu hastaneye kaldırılmıştır. 

Bu saldırılar iç savaş dönemlerini hatırlatmaktadır. Gazeteciler, ülkede hiç olmadığı kadar polis baskısı ve şiddetiyle karşı karşıyadır. İktidarın lehinde haber yapmayanlara her türlü sansür uygulamaları yetmezmiş gibi artık meslektaşlarımızın hayatlarına da kast edilmektedir.

Bilinmelidir ki bu ülkede baskıya direnenler, gazetecilik ilkelerini savunanlar ve halkın doğru haber alma hakkı için korkusuzca çalışanlar da vardır ve olacaktır.

Çağdaş Gazeteciler Derneği olarak ilgililere bir kez daha sesleniyoruz:

Basına yönelik devlet saldırıları bir an önce son bulmalı, polis görevi başındaki gazetecileri hedef almaktan derhal vaz geçmelidir.

ÇAĞDAŞ GAZETECİLER DERNEĞİ
GENEL YÖNETİM KURULUTarih:

Etiketler: